WPIS ENCYKLOPEDII

CONGA

CONGA jest jednym z podstawowych instrumentów perkusyjnych krajów Ameryki Łacińskiej. Czarni niewolnicy sprowadzeni z Afryki do krajów Nowego Świata przywieźli z sobą wiele różnych bębnów, używanych zarówno w czasie rytuałów religijnych, jak i do tańców i śpiewów ludowych. Korpusy bębnów wykonane były z wydrążonego pnia, a membrany sporządzano ze skór różnych zwierząt. Conga jest unowocześnioną konstrukcyjnie wersją afrykańskiego bębna jednomembranowego. Jej korpus wykonany jest z szeregu klepek drewnianych, wygiętych i sklejonych razem w taki sposób, że tworzą kształt beczki. Membranę stanowi gruba i specjalnie wyprawiona skóra muła, naciągnięta na korpus za pomocą metalowej obręczy i kilku śrub. Conga jest nazwą ogólną dla rodziny trzech instrumentów o identycznej budowie, różniących się wymiarami i funkcją muzyczną. Według nomenklatury kubańskiej największy z bębnów nazywa się tumbadora lub tumba, średni llamador, a najmniejszy quinto. W nomenklaturze komercjalnej krajów anglosaskich przyjęto odpowiednio nazwy tumba, conga i quinto. W folklorystycznych zespołach kubańskich każdy instrument obsługiwany jest przez innego muzyka. Na tumbie gra się prosty rytm podstawowy, na condze rytm dopełniający, a quinto pełni funkcję improwizującego instrumentu solowego. Oczywiście wielkości instrumentu jest przyporządkowana wysokość jego brzmienia; tak więc tumba jest instrumentem najniżej, a quinto najwyżej brzmiącym. Grając na pojedynczym instrumencie, muzyk siedzi i trzyma go pomiędzy kolanami. Conga nie może stać wówczas pionowo na podłodze; żeby uniknąć zatkania dolnego otworu, muzyk musi ją nieco odchylić od siebie. We współczesnych zespołach stosowany jest najczęściej zestaw dwóch cong, umieszczonych na specjalnych statywach i obsługiwanych przez jednego muzyka. Muzyk gra na nich w pozycji stojącej lub siedzącej. Poziom umieszczenia cong. można regulować odpowiednim mechanizmem, w który zaopatrzone są statywy. Bęben niżej brzmiący znajduje się po prawej, a wyżej brzmiący - po lewej stronie muzyka. Niektórzy wybitni soliści stosują zestaw trzech i większej ilości cong o różnej wysokości dźwięku. Najczęściej spotykane w sprzedaży są congi o średnicach membrany: quinto 20-23 cm (8-9 cali; l cal = 2,54 cm); llamador (conga) 25-28 cm (10-11 cali); tumba 30-33 cm (12-13 cali). Długość korpusu jest na ogół jednakowa dla zestawu dwóch cong i wynosi 60-80 cm. Ouinto bywa nieraz krótszy. Najczęściej stosowane w orkiestrach zestawmy dwóch cong posiadają następujące wymiary membran: tumba 33 cm, conga 28 cm.

Skomentuj wpis

KONCERTY

FORUM

Meble do salonu - jakie?

20.10.2017 | 12:41 przez mierrnas

Co robicie w weekendy

20.10.2017 | 08:53 przez Jogin

JESTEŚ NOWY? Tu się przywitaj!

19.10.2017 | 20:03 przez ericos

Wakacje w Polsce czy zagranicą?

19.10.2017 | 20:02 przez ericos

Witam

19.10.2017 | 20:01 przez ericos

Szukam zespołu

19.10.2017 | 19:43 przez Moggi

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki