WPIS ENCYKLOPEDII

JAMAJKA

Jamajka, stolica reggae, to wyspiarskie państwo w Ameryce Środkowej, na wyspie o tej samej nazwie na Morzu Karaibskim, w archipelagu Wielkich Antyli.

Obszar 11 425 km2. Stolica: Kingston, 644 tys. mieszkańców (aglomeracja, 1991). Większe miasta (dane z 1991 w tys. mieszkańców): Spanish Town 89, Montego Bay 70, May Pen 41, Mandeville 35, Savanna-la-Mar 14. Podzielona administracyjnie na 14 okręgów. Językiem urzędowym jest angielski. Jamajski język patios jest lokalnym dialektem – mieszanką angielskiego, hiszpańskiego i słów afrykańskich. Waluta narodowa, dolar jamajski, dzieli się na 100 centów.

Ludność
 
2394 tys. Mieszkańców (1992), co daje średnią gęstość zaludnienia 218 osób/km2. W 1991 w miastach zamieszkiwało 52% ludności. Mieszkańcami Jamajki są przede wszystkim Murzyni (76%) oraz Mulaci (15%), Hindusi (3%) i biali (3%).
 
Niemal połowa mieszkańców kraju (45%) to protestanci, mniejsze grupy wyznaniowe tworzą katolicy (5%), rastafarianie (5%) oraz bahaiści, muzułmanie i żydzi. Niemal 1/5 ludności Jamajki deklaruje ateizm. Zjawisko analfabetyzmu praktycznie nie istnieje. Średnia długość życia mężczyzn 71, kobiet 75 lat.
 
Warunki naturalne
 
Wnętrze kraju zajmują pasma górskie z kulminacją w masywie Gór Błękitnych (2265 m n.p.m.) na wschodzie wyspy. Niewielkie obszary nizinne występują głównie wzdłuż wybrzeży. Naturalną szatę roślinną tworzą wilgotne lasy równikowe (niziny), krzaczasta formacja chaparral i sawanny (wyżyny w centrum). Wzdłuż rzek spotyka się lasy galeriowe, wybrzeża na znacznych odcinkach porastają namorzyny. Jamajka pozostaje pod wpływem wilgotnego i gorącego klimatu zwrotnikowego. Średnia temperatura notowana w stolicy podlega nieznacznym wahaniom rocznym i wynosi od 25 do 28°C. Roczna suma opadów 850 mm
 
Historia
 
Jako pierwszy z Europejczyków do wybrzeży Jamajki dotarł K. Kolumb w 1494. Wkrótce wyspę skolonizowali Hiszpanie, rozwijając plantacyjną uprawę trzciny cukrowej. Do pracy na plantacjach przymuszano miejscowych Indian, po niemal całkowitym ich wyniszczeniu sprowadzono niewolników z Afryki. W 1660 Jamajka przeszła w posiadanie Brytyjczyków. Wyspa szybko rozwijała się gospodarczo, osiągając w XVIII w. wysoki poziom dobrobytu. Dochody przynosiła przede wszystkim uprawa trzciny cukrowej i handel niewolnikami. W XIX w., gdy na Jamajce zniesiono niewolnictwo (1833), a na rynkach światowych ciemny cukier trzcinowy został wyparty przez tańszy, wytwarzany z buraków, kraj zaczął stopniowo podupadać. Wraz z rozpoczęciem eksploatacji jamajskich boksytów rozpoczął się dla wyspy nowy okres intensywnego rozwoju. W 1962 Jamajka zyskała niepodległość pozostając członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Najdynamiczniej rozwijającą się gałęzią gospodarki kraju jest w ostatnich latach turystyka.
 
Ustrój polityczny
 
Jamajka jest monarchią parlamentarną, członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Głową państwa jest królowa brytyjska reprezentowana przez generalnego gubernatora. Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu: dwudziestojednoosobowego Senatu (mianowanego przez gubernatora) i sześćdziesięcioosobowej Izby Reprezentantów (z wyborów powszechnych).
 
HYMN "Jamaica, Land We Love", text: Hurg Sherlock , muzyka: Robert Lightbourne
 
"Eternal Father, Bless our land
Guide us with thy mighty hand
Keep us free from evil powers
Be our light through countless hours
To our leaders, Great Defender,
Grant true wisdom from above
Justice, truth be ours forever
Jamaica, land we love
Jamaica, Jamaica, Jamaica, land we love
 
 
Teach us true respect for all
Stir response to duty's call
Strengthen us the weak to cherish
Give us vision lest we perish
Knowledge send us, Heavenly Father,
Grant true wisdom from above
Justice, truth be ours forever
Jamaica, land we love
Jamaica, Jamaica, Jamaica, land we love"
 
Gospodarka
 
Jamajka opiera swój rozwój gospodarczy na bogatych złożach boksytów. W 1950 rozpoczęto eksploatację tego surowca w Górach Błękitnych na wschodzie kraju. Początkowo nie zajmowano się ich przetwórstwem, obecnie większą część wydobywanych boksytów przetapia się na miejscu w aluminium. W 1990 Jamajka zajmowała 4 miejsce w świecie pod względem wydobycia boksytów. Z zakładów przemysłu przetwórczego, poza hutnictwem aluminium, największy potencjał posiada przemysł spożywczy (m.in. cukrownie, wytwórnie rumu) oraz petrochemiczny, materiałów budowlanych, włókienniczy i odzieżowy.
 
Rolnictwo
 
Tradycyjnie istotnym elementem systemu ekonomicznego Jamajki jest rolnictwo zatrudniające niemal czwartą część ludności zawodowo czynnej. Najważniejszą rośliną uprawną jest trzcina cukrowa oraz palma kokosowa, banany, kawa, kakao, drzewa cytrusowe. Hodowla odgrywa zdecydowanie drugorzędną rolę.
 
Turystyka
 
Gałęzią gospodarki z pewnością dorównującą jamajskiemu górnictwu jest dynamicznie rozwijająca się turystyka. Kwota wpływów z turystyki odpowiadała 86% wartości eksportu Jamajki i aż o 35% przewyższa wpływy kraju ze sprzedaży aluminium i boksytów. Godne odwiedzenia są m.in. Kingston, zatoka Montego, Falmouth, ruiny Port Royal, tzw. Błękitna Laguna (Blue Lagoon), Rio Grande, Ochos Rios, Port Antonio, Mandeville, liczne plaże i kąpieliska.
 
 
Ważne informacje dla podróżnych z Polski (wg www.globtroter.pl):
 
Obywatele polscy podróżujący na Jamajkę muszą mieć wizy pobytowe. Nie istnieje pojęcie wizy tranzytowej. Koszt wizy wynosi 20 USD. Turyści mają możliwość uzyskania wizy na granicy. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi sześć miesięcy. Istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego lub do innego państwa. Nie została określona kwota pieniędzy na dzień pobytu. Turyści nie mają obowiązku meldunkowego. Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy (obowiązuje ruch lewostronny). Uznawane są wyłącznie ubezpieczenia firm międzynarodowych wystawione w języku angielskim. Ubezpieczenia polskich firm nie są honorowane. Turyści nie mają prawa przywozu swoich pojazdów, mogą natomiast wynajmować samochody na miejscu. Nie są wymagane i zalecane żadne szczepienia. Prywatna wizyta lekarska kosztuje ok. 30 USD, wizyta u specjalisty - 45 USD. Nie występują większe zagrożenia przestępczością. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Istnieje zakaz wywozu dewiz powyżej 10 000 USD oraz zakaz przywożenia roślin, owoców i zwierząt.
 
Konsulat RP w Kingston 
Konsul Honorowy: Irena Cousins (polski, angielski)
35 Millborough Crescent, Kingston 6, Jamaika, W.I. 
tel. (0-01 876) 927-63-06; fax 978-92-13 
e-mail: kmrlmc@toj.com
 
KILKA CIEKAWOSTEK/PORAD DLA TURYSTÓW WYJEŻDŻAJĄCYCH NA JAMAJKĘ
Źródło: strona internetowa biura podróży TUI - www.tui.pl
 
Energia elektryczna
 
Napięcie w gniazdkach wynosi 110 lub 220 wolt, radzimy zwrócić uwagę na informacje w Państwa hotelu. Konieczne są płaskie wtyczki typu amerykańskiego; łączniki pośrednie, pozwalające korzystać z wtyczek europejskich, można dostać w recepcji większości hoteli.
 
Klimat i ubiór
 
Na Jamajce panuje klimat tropikalny: temperatury wahają się między 27o i 32o C, nocami w górach jest dużo chłodniej. Jamajczycy są pogodni i z pewnością nie pruderyjni, ale także na Jamajce nie jest dobrze widziane chodzenie w bikini czy kąpielówkach po ulicach ani przebywanie na plaży bez biustonosza.
 
Odległości
 
Podawane są w milach (1 mila = 1,6 km) lub w kilometrach.
 
Pamiątki
 
Rzeźby z drewna, kawa, wyroby z wikliny, obrazy, ozdoby ze złota i markowe zegarki oraz lokalne alkohole, jak rum czy Tia Maria są typowymi pamiątkami z Jamajki.
 
Poczta
 
Opłata za przesyłki lotnicze: pocztówka 40,- JA$. Do Europy list idzie zwykle ok. 2 tygodni.
 
Różnica czasu
 
W lecie różnica między Jamajką i Europą wynosi 7 godzin, w zimie 6 godzin.
 
Taxi
 
Dopuszczone urzędowo do ruchu taksówki i minibusy mają namalowane czerwone litery “PP”. Inne pojazdy, które także kursują po wyspie, nie mają oficjalnego zezwolenia i ich pasażerowie nie są ubezpieczeni. Ponieważ taksówkarze nie mają taksometrów, cenę przejazdu trzeba ustalić koniecznie przed rozpoczęciem kursu.
 
Woda pitna
 
Standardy higieniczne na Jamajce są wysokie, wodę z kranu można zatem pić bez obaw, podobnie rzecz się ma z kostkami lodu i wodą w restauracjach.
 
Wymiana pieniędzy i waluta miejscowa
 
Walutą jamajską jest dolar jamajski (JA$), kurs wymiany jest zmienny. Wymiany (najlepiej z dolarów amerykańskich lub czeków podróżnych) można dokonać w bankach, hotelach i kantorach. Biuro TUI radzi domagać się pokwitowania wymiany i zachować je przez cały czas pobytu, ponieważ jedynie z tym pokwitowaniem możliwa jest wymiana powrotna niewydanych dolarów jamajskich. Ich wywóz z Jamajki jest zabroniony!

 

Skomentuj wpis

KONCERTY

FORUM

Co robicie w weekendy

20.10.2017 | 08:53 przez Jogin

JESTEŚ NOWY? Tu się przywitaj!

19.10.2017 | 20:03 przez ericos

Wakacje w Polsce czy zagranicą?

19.10.2017 | 20:02 przez ericos

Witam

19.10.2017 | 20:01 przez ericos

Szukam zespołu

19.10.2017 | 19:43 przez Moggi

Idea kredytu hipotecznego i rat

19.10.2017 | 19:42 przez Moggi

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki