WPIS ENCYKLOPEDII

JAH

Słowo Jah ma niewyjaśnione pochodzenie. Frank Cassidy w książce Jamajska Mowa (Jamajcan Talk) mówi, że Jah było słowem używanym przez jamajskich Maroonów dla wyrażenia Boga. Jah było także skróconą formą słowa "Jehovah", używaną w angielskiej Biblii między 1539 i 1758 rokiem. Biblia świadków Jehowy przetłumaczyła także "Hallelujah" w Księdze Objawienia rozdz. 19 jako "Chwalcie Jah". Sugerowano także, że słowo Jah może być fonetyczną derywacją od hinduskiego "Jai", powszechnie używanego przez Hindusów -wysławiają swojego Boga - Jai Rama, Jai Kriszna, Jai Bhagwan. Słowem tym witano się w społecznościach hinduskich, co stanowiło wyraz szacunku. W świetle bliskiego wzajemnego oddziaływania na siebie hinduskich najemnych robotników i afrykańskich rolników, wydaje się uzasadnione, by zgodzić się z doktorem Ajai Mansingh, że "Jai" jest prawdopodobnie fonetycznym wariantem słowa "Jah", jak stwierdził to w "Sunday Gleuner" z 8 sierpnia 1982. 36 412 hinduskich najemników, którzy między 1845 a 1917 wyemigrowali na Jamajkę, wywarło rzeczywiście ważny wpływ na Afro - Jamajczyków, którzy odkryli wiele wspólnego w obu kulturach. Rastaman jest świadomy obecności Wszechmogącego: jedynego powszechnego Boga stworzenia i odnosi się do niego po prostu Jah-Jah, tak jak gdyby mówił "Tato". Jakiekolwiek byłoby pochodzenie tego pojęcia, "Jah" jest teraz pełnym mocy słowem - symbolem oznaczającym Boga i jest używany zawsze przez rastafarian dla oznaczenia Świętej Głowy Boga, tak jak w zwrotach: Jah -Bóg, Jah - Sellasje I, Jah - Man, Jahmaica. Używając tego pojęcia, rastaman dowodzi, że ani nie wstydzi się, ani nie jest nieświadomy jeśli chodzi o Wszechmogącego; przeciwnie, zaświadcza, że jest świadomy w jaki sposób zorganizowane religie odeszły od pierwotnych nauk Ojca. Dlatego też Rasta odbierają "nowe" imię "Jah" za symbol Pana, Stwórcy. Imieniem tym wyrażają swe odkrycie Boga na nowo. Dla nich Jah nie umarł, lecz rządzi światem, tak jak w dawnych czasach.

Skomentuj wpis

olka
2015-03-11
14:20

Witam. Zawsze sądziłam, że "Jah" jest skrótem od Biblijnego imienia Boga - Jahwe (ja jestem). Czy ma tojakiś związek?

KONCERTY

FORUM

The popular Nike Air Huarache for Spring 2017

28.06.2017 | 08:03 przez pwlihbb

Nike Sportswear continues for you

28.06.2017 | 07:51 przez pwlihbb

With the Nike Air Max 97 Gold Bullet acquiring

28.06.2017 | 07:20 przez pwlihbb

The Nike Air Max 95 shines inside a whole

28.06.2017 | 05:51 przez pwlihbb

The women’s Nike Surroundings Max Jewell

28.06.2017 | 05:35 przez pwlihbb

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki