WPIS ENCYKLOPEDII

DREDY, DREADLOCKS

Dread - z ang. przerażać, odstraszać, budzić trwogę. Dread tłumaczone jako "trwoga" oznacza też "Gniew Boży". Dredy (zwałkowane, sznurkowate włosy) mają wyglądać jak lwia grzywa, a ich właściciel ma sprawiać wrażenie groźnego, budzącego strach. Przeciwnik, którego napotka na swej drodze do wolności, ma się go bać. Kiedy jednak zamiary Rastamana są pokojowe, ukrywa je pod trójkolorowym beretem. Skąd się wzięły dready? Otóż, czytając Pismo Święte, mieszkańcy Jamajki zapamiętali  przypowieść o Samsonie i jego włosach, których nie mógł obcinać, by nie stracić siły. Podobnie jak ortodoksyjni Żydzi, rastafarianie wierzą, że włosów na ciele tykać ostrzem nie wolno, więc zawijają je właśnie w dready.

---------------

ROBIMY DREADY:

 
Podstawą dobrze zrobionych dreadów jest dobre przygotowanie. Po pierwsze: musisz mieć włosy długości nie mniejszej niż 9cm. Po drugie: musisz mieć czas /na ich wykonanie oraz czas na ich dojrzenie/. W zależności od długości i rodzaju włosów czas wykonania dreadów waha się od 3-7 godzin. Za to dużo więcej czasu potrzeba, aby dready dojrzały /zwykle kilka miesięcy/. W tym czasie dready dobrze zbiją się i skręcą. Trzecią ważną rzeczą jest... osoba do pomocy. Mając włosy długości 10-15 cm możesz sam sobie poradzić z wykonaniem dreadów. Gdy już jesteś gotowy robić dready najpierw przez tydzień myj włosy mydłem. Musi to być jednak najzwyklejsze szare mydło. W dużym stopniu ułatwi to prace i sprawi, że dready będą lepiej się trzymały w początkowej fazie.
 
A teraz przechodzimy do rzeczy...
 
SPRZĘT:
 
Aby wykonać dready potrzebne są 3 rzeczy: sprawne ręce, gumki i... grzebień. Gumki są potrzebne do podzielenia włosów na sekcje tak, aby powstałe z nich dready były równe i uporządkowane. Grzebień - najlepszy metalowy grzebień z bardzo gęstymi zębami.
 
 DO DZIEŁA:
 
Dready robi się na czystych, suchych włosach. Najpierw dzieli się włosy "kwadraty" i spina gumkami, które można usunąć przy robieniu dreada, lecz poleca się pozostawić je na kilka dni po robieniu dredów. Oszczędzi to wielu problemów z "uciekającymi" włosami. Po zdjęciu gumek (najlepiej je odciąć, aby nie wyrywać sobie włosów) trzeba dokręcać korzenie, tzn. włosy przy skórze, które nie są zdreadowane. Gdy mamy już podzielone włosy zaczynamy je dreadować używając grzebienia. Zaczesujemy włosy w stronę głowy (czyli przeciwną niż przy czesaniu). Robimy to dokładnie i bez pośpiechu tak, aby włosy były zbite. Pojawiają się "młode dready"
 
DOJRZEWANIE DREADÓW:
 
Teraz mamy poskręcane, natapirowane włosy. Do dredów jeszcze nam trochę daleko. Tu jest najtrudniejsza czynność. Czekanie. W tym czasie nie powinno myć się dreadów. Codziennie powinniśmy je dokręcać tak, aby zbiły się i skręciły. Jeżeli czujesz, że nie masz sił, aby nosić dready możesz je rozczesać. Później nie będzie to możliwe. Dready stają się zbite i dobrze skręcone. Można je już umyć. Po myciu mogą pouciekać niezdreadowane włosy, lecz można sobie z tym poradzić. Później można myć coraz częściej.
 
Powyższe porady opracowano na podstawie /i za zgodą autorów/ strony: DREAD SYSTEM

Skomentuj wpis

KONCERTY

FORUM

The popular Nike Air Huarache for Spring 2017

28.06.2017 | 08:03 przez pwlihbb

Nike Sportswear continues for you

28.06.2017 | 07:51 przez pwlihbb

With the Nike Air Max 97 Gold Bullet acquiring

28.06.2017 | 07:20 przez pwlihbb

The Nike Air Max 95 shines inside a whole

28.06.2017 | 05:51 przez pwlihbb

The women’s Nike Surroundings Max Jewell

28.06.2017 | 05:35 przez pwlihbb

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki