RECENZJA

TABU

Endorfina

Już od kilku tygodni fani polskiego reggae mogą się cieszyć z trzeciej płyty grupy Tabu „Endorfina”. Tytułowy hormon szczęścia na pewno udzielił się wielu, bo płyta obfituje w ciekawe brzmienia, niezłe teksty i zaskakujące muzyczne ozdobniki. Czy jednak dorównuje dwóm poprzednim albumom? Moim zdaniem tak, choć by ją polubić, potrzebowałem trochę czasu.
 
Pierwsze wrażenie? Trochę mało Tabu w Tabu. Zespół przyzwyczaił nas do charakterystycznego brzmienia, świetnych dęciaków i hitowych pomysłów na teksty. Tu też je mamy, ale instrumentalny i stylistyczny schemat zespołu został nieco przełamany, raz z lepszym, a raz z gorszym skutkiem.
Płytę otwiera singlowy „Jak dobrze Cię widzieć” – zagrany z iście bałkańskim temperamentem numer zaostrza apetyt na nową produkcję Tabu. Muzyka to połączenie Gorana Bregowicza i  Natural Mystic Akustycznie. Są ciekawe instrumenty i wpadający w ucho refren. Wielka szkoda, że koncertowa wersja, podczas Ostróda Reggae Festiwal, gdzie ostatnio słyszałem Tabu, nie brzmiała równie dobrze. Cóż, goście w studio robią swoje. Dalej mamy nieco skankowy „Nie chcę umierać” i wielostylistyczną „Nagą prawdę”. Z numerem czwartym „Nie ma wyjścia” powraca stare, dobre Tabu. Dokładnie takie, jakie znamy z pierwszej, debiutanckiej płyty. Takie same skojarzenia budzi  „Nie bój się” i „Mam to”. Słyszysz raz i już śpiewasz z zespołem.  Zupełnie jak wtedy, gdy koncertowymi hitami zespołu były „Dziękuję ci Jah” i „Tyle mam”. Nie przekonuje mnie natomiast zbyt perkusyjny „Chodź ze mną” i nieco popowe „Marzenia”. Tu jednak sytuację ratują Cheeba i Grizzulah, którzy w takiej stylistyce czują się jak ryba w wodzie.
W sumie na „Endorfinę” składa się 11 kompozycji. I choć nie wszystkie trafiły w mój gust, muszę powiedzieć, że Tabu trzyma poziom. 
 
Piotr Owczarek

Skomentuj recenzję

KONCERTY

FORUM

Nowy rorwer MTB - ale jaki?

22.02.2017 | 20:59 przez globusus

Rewelacyjna kawa

22.02.2017 | 20:55 przez globusus

Firma konsultingowa

22.02.2017 | 20:48 przez globusus

Kawa na odchudzanie?

22.02.2017 | 20:36 przez globusus

zmiana miejsca pracy

22.02.2017 | 18:10 przez wiewiesiek

Szukam pracownikow

22.02.2017 | 17:43 przez Misolus

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki