RECENZJA

ŚWIADOMOŚĆ

Ciak ciak

Długo czekałem na tę płytę. A im bliżej było dnia jej premiery, tym bardziej zastanawiałem się nad tym, czy zespół z małego nadmorskiego Darłowa, udźwignie ciężar debiutu i czy muzyczna radość, widoczna na koncertach, znajdzie przełożenie w studyjnym nagraniu. Dziś można powiedzieć, że wszelkie obawy były niepotrzebne. Świadomość na debiutanckiej płycie zachowała swoje, nieco surowe, brzmienie okraszone folkową nutą, lekkim pulsem i punkowym zadziorem.
 
 
Śledzę poczynania Świadomości od ponad roku, słyszałem ich na kilku mniejszych i większych koncertach. Nie przesadzę więc pisząc, że zapracowali ciężko na swoją pierwszą płytę długogrającą. Płytę, która mogłaby nosić podtytuł “the best of”, jako że zamieszczony na niej materiał, to zbiór tego co w bogatym repertuarze Świadomości najlepsze i jednocześnie najbardziej znane z koncertowych programów. Mamy więc “Reggae Sound”, “Nie chcemy tak żyć” i “Nama Om”, bez których występy grupy nie mogą się obejść. Obok nich pięknie zagrany “Jazzowiec” i muzyczna wizytówka grupy – znany z płyty “Młode lwy polskiego reggae” - tytułowy “ciak ciak”. Ten jednak na tle swojego zremiksowanego poprzednika brzmi ubogo, żeby nie powiedzieć – monotonnie. To na szczęście jedyny słabszy punkt płyty. Pozostałe utwory to produkcje, których słucha się z ogromną przyjemnością. Feria dźwięków i mnogość instrumentów dodaje płycie wybornego muzycznego smaku. Flet – tak charakterystyczny dla Świadomości – konkuruje tutaj z egzotycznym didjeridoo a nawet mandoliną. Co ciekawe grający na niej Marcin Cichocki – jest jednocześnie gitarzystą i saksofonistą grupy! Pozostali muzycy też się próżnują. Wokalista (Robert Gorgol) gra na gitarze, flecie i melodionie, natomiast Damian Żłobecki na congach i didjeridoo. Instrumentarium iście folkowe. I tak jest w istocie. Wszak folk to muzyczne korzenie Świadomości. Słuchać to wyraźnie w najpiękniejszym utworze płyty pt. “Plon”. Tu siedmioosobowy skład grupy uzupełnili Tom Horn na klawiszach i obdarzona oryginalnym głosem wokalistka Anna Kurak. Pomysł zaproszenia jej na nagranie pojawił się niespełna dwa tygodnie przed wejściem grupy do studia. Efekt, jak zapowiadali muzycy, miał być niesamowity i słowa dotrzymali. “Plon” to utwór o dwóch obliczach - rockowym i folkowym – rozgraniczonych głosem Ani i Roberta. A łącznikiem pomiędzy nimi jest pięknie poprowadzona linia mandoliny, która towarzyszy nam od pierwszych do ostatnich taktów. Uzupełnieniem płyty “ciak ciak” są dwa remixy Wszystkich Wschodów Słońca. Zachętą do zapoznania się z tymi wersjami niech będzie fakt, że w jednym z nich znów spotykamy się z Anną Kurak, której głos także w połączeniu z elektronicznym brzmieniem, może niejednego zachwycić.
Podsumowując. Płyta “ciak ciak” to nie tylko debiut i zaznaczenie swojej obecności na trójkolorowej polskiej scenie. To także obowiązkowa pozycja na półce każdego fana reggae. Dobra płyta, dobrego zespołu. Czego chcieć więcej.
 
PiotRAS 
 
Program płyty: 1. Earth 2. Ciak Ciak 3. Dzięki Tobie 4. Reggae sond 5. Nie będę sam 6. Czas i świat 7. Jazzowiec 8. Plon, 9. Sunshine, 10. Nama On 11. O niemożliwym 12. Nie chcemy tak żyć 13. Plon remix WWS 14. Jazzowiec 77 remix WWS

Skomentuj recenzję

KONCERTY

FORUM

Czytacie artykuły?

20.10.2017 | 13:19 przez orrmitrox

Brak danych dłużnika - windykacja

20.10.2017 | 13:15 przez orrmitrox

Samochod dla kobiety

20.10.2017 | 13:12 przez orrmitrox

Siłownie zewnętrzne, korzystacie?

20.10.2017 | 13:08 przez orrmitrox

Co robicie w weekendy

20.10.2017 | 12:52 przez zenekm1

Zabiegi z gatunku medycyny estetycznej

20.10.2017 | 12:50 przez mierrnas

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki