RECENZJA

GERA MORALES & DUBSKA

Dubska Division

Podobno muzycznych szlagierów nie da się poprawić. Podobno. Słuchając najnowszej produkcji Dubska i Gerberta Moralesa śmiem twierdzić, że przebojowe songi Jah Division nigdy nie brzmiały lepiej.
 
Kiedy ponad rok temu dowiedziałem się o pomyśle zaproszenia Moralesa – nazywanego ojcem rosyjskiego reggae – do Polski i planach wspólnego grania z bydgoskim zespołem, nie wierzyłem, że to może się udać. Gdy jednak usłyszałem ich wspólny występ w Ostródzie, zacząłem myśleć o tym projekcie z niekłamanym optymizmem. Po toruńskiej Afryce nie miałem już żadnych wątpliwości. Powołanie do życia projektu Dubska Divison było strzałem w dziesiątkę, a wydanie płyty, a właściwie podwójnego, muzyczno-filmowego albumu wspaniałym prezentem dla fanów legendarnego wokalisty i wielbicieli twórczości Dubska.
 
"Dubska Division" to płyta bez słabych momentów. Od promującego ją "Zagawor", po kultową już "Cubanę" brzmi świeżo, naturalnie i lekko. Fantastycznie gra sekcja rytmiczna. Basu jest tyle ile trzeba – nie dominuje nad muzyką, ale i nie chowa się w tle rewelacyjnej sekcji dętej. W tej muzyce jest  vibe, którego na płytach rodzimych artystów często brakuje, a który sprawia, że zaczynamy czuć radość i odprężenie. Poszczególne dźwięki płyną wraz z głosem wokalisty. Jego śpiew, często bardziej melodeklamacyjny, dzięki melodyjności języka rosyjskiego brzmi swobodnie i  łagodnie. Świetnie wpasowali się w ten klimat wokaliści Dubska - Mucha i Dymol, których tym razem słyszymy w chórkach! Na jeszcze jedną rzecz warto zwrócić uwagę - duby. To element, który można popsuć na starcie lub przedobrzyć i sprawić że staną się niestrawne. Tu nie ma takiej opcji. Stworzone przez Jarka (U-jara) wersje dubowe to na prawdę wysoka półka. Można tylko pogratulować.
 
Drugą płytą w zestawie jest DVD, na którym zamieszczono film o historii Dubska Division. Na filmie poznajemy muzyków, ich rodziny i oczywiście samego Gerberta, który z pasją opowiada o swoich fotograficznych poszukiwaniach, koncertach i próbach, poprzedzających sesję nagraniową. Obraz ten jest idealnym uzupełnieniem albumu, którego wciąż jeszcze nie odstawiłem na półkę. To jedna z tych płyt, którą trzymam pod ręką, bo nigdy nie wiem, kiedy najdzie mnie ochota, by znów jej posłuchać.
 
PiotRAS 

Skomentuj recenzję

KONCERTY

FORUM

Czytacie artykuły?

20.10.2017 | 13:19 przez orrmitrox

Brak danych dłużnika - windykacja

20.10.2017 | 13:15 przez orrmitrox

Samochod dla kobiety

20.10.2017 | 13:12 przez orrmitrox

Siłownie zewnętrzne, korzystacie?

20.10.2017 | 13:08 przez orrmitrox

Co robicie w weekendy

20.10.2017 | 12:52 przez zenekm1

Zabiegi z gatunku medycyny estetycznej

20.10.2017 | 12:50 przez mierrnas

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki