RECENZJA

ETNA KONTRABANDE

Polityczna ganja

Gdy przed blisko 7 laty ukazała się debiutancka płyta Etny pt. "Na Syjon", byłem zauroczony ich muzyką. Czar prysł wraz z nabyciem ich drugiego krążka, który raził zarówno tekstowo jak i muzycznie. Gdy więc w moje ręce trafiła "polityczna ganja" targały mną mieszane uczucia. Niepotrzebnie. Nową płytę polubiłem bardzo szybko.
 
Na początku coś jednak nie pasowało. Piłkarski numer "Barca" i "Polityczna ganja" z wplecionym Andrzejem Lepperem trochę mnie zniechęciły. Kibic ze mnie żaden, a słuchanie naszego wicepremiera po raz wtóry w tej samej kwestii stało się nudne... Ale potem poszło z górki. "To czego pragnę", "Zdelegalizujcie", "Między wampirami" i "Niejedna rzeka" wpadły mi w ucho. To piosenki z prostym do zapamiętania tekstem, o wyjątkowo melodyjnych dźwiękach, których po prostu fajnie się słucha. Czuć, że dla muzyków Etny, nagrywanie w studio nie stanowi już problemu. Nie ma tu spięcia, które towarzyszy wielu debiutantom, a i starym wygom się zdarza. Ta muzyka żyje i to czuć od pierwszych taktów. Produkcją płyty zajął się Jaras - autor muzyki i tekstów, a realizacją Ryszard Szmit związany na co dzień z Pro Studio Radio Olsztyn, mastering to dzieło Smoka i Activatora ze studia AS one. I to słychać! Nowy materiał zawiera też elementy ragga i dancehall. Także w tym repertuarze Etna radzi sobie całkiem nieźle. Gdyby tylko wokalista zrezygnował z nachalnego sylabizowania i wyciągania końcówek... Cóż, taka maniera. Z czasem można się do tego przyzwyczaić, ale w paru momentach to przeszkadza.  Najważniejszym jednak krokiem do przodu jest polskojęzyczność nowego wydawnictwa. Być może grupa wzięła sobie do serca uwagi dotyczące "angielskich" tekstów z poprzednich krążków i postanowiła  nie narażać się lingwistom. Efekt w każdym razie jest jak najbardziej pozytywny. Polskie teksty, mimo prostoty przekazu, są ciekawe i nie rażą infantylnością. To się chwali. Muzycy Etny mówią, że są z "politycznej ganji" zadowoleni, bo najbardziej ze wszystkich wcześniejszych dokonań zespołu oddaje jego prawdziwy charakter. Z tym trzeba się zgodzić. Dodam jeszcze, że w muzyce doszukałem się miłych dla ucha, acz drobnych, podobieństw do Daabu i Tumbao. Podsumowując: fani Etny będą nowym krążkiem zachwyceni, niezdecydowani powinni się przekonać. Ta płyta to kawał dobrej muzyki, przyprawionej całkiem fajnymi tekstami.
 
PiotRAS
 
UTWORY:
1. Barca ( la mumio )
2. Niejedna rzeka
3. Rozmawiaj ze mną ( dancehall party feat. Martinez )
4. To czego pragnę
5. Polityczna ganja
6. Dalej
7. Goń
8. Zdelegalizujcie
9. Wołaj
10. Między wampirami
11. Popłyńmy wolnym stylem
12. Train on zion (remix jaras version)

Skomentuj recenzję

KONCERTY

FORUM

Reklama dla firmy

17.10.2017 | 11:51 przez FrankieeFran

Drewnotar Zakład Przerobu Drewna

17.10.2017 | 09:00 przez Krzysztof123

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki