RECENZJA

EASTWEST ROCKERS

Jedyna broń

W oczekiwaniu na solową produkcję Ras Luty sięgnąłem po „Jedyną Broń” EastWest Rockers, macierzystej formacji tego młodego artysty. Wcześniej krążek przesłuchałem tylko kilka razy, więc postanowiłem nieco odświeżyć pamięć. Moje pierwsze wrażenia nie uległy jednak zmianie. Ta płyta jest taka, jak ją zapamiętałem sprzed kilku miesięcy – taneczna, momentami wręcz popowa i zupełnie inna niż debiutanckie „Ciężkie czasy”. Czy inna znaczy gorsza? Niech odpowiedzią będzie niniejsza recenzja. 
 
Już pierwszy utwór „Graj w to!” jest zapowiedzią dancehallowych klimatów, jakie na „Jedynej broni” prezentuje EWR. Spośród 16. zawartych na krążku numerów zdecydowana większość to właśnie produkcje oparte na dźwiękach dancehall i ragga. Mamy też nutę ballady („Do wiadomości”) a nawet bity rodem ze świata popu Justina Timberlak'a („Łap oddech”). Wszystko na wysokim, światowym poziomie. Na wokale też nie można narzekać. Jest dobrze. Cheeba, Grizzlee i Luta to nie nowicjusze i wiedzą, co mogą ze swoim głosem zrobić, a czego nie powinni. Nie bardzo rozumiem jednak ucieczki do efektu autotune... wyjątkowo denerwującego i ostatnio dość często nadużywanego przez artystów szeroko pojętej sceny dancehall. A co z tekstami? Jest nieco ambitniej niż na debiutanckim krążku, choć chyba nie o mistrzostwo poetyckie chodzi w twórczości takich grup jak EWR. Teksty mają przekazywać pewne myśli młodego pokolenia i to czynią. Bywa więc poważniej, ale i bardzo rozrywkowo – jak choćby w „bibie nie lada”: „A to jest biba nie lada. Z paczek leci flow gęsty jak marmolada. Jesteś na parkiecie to się kręć i nie gadaj...”. Prosto, ale po co komplikować. 
Podsumowując. „Jedyna broń” to dla fanów polskiego dhl pozycja obowiązkowa. Kto spodziewał się jednak rootsowych brzmień, podobnych do tych z debiutanckiego krążka, może czuć się zawiedziony. Z drugiej jednak strony zespół pokazuje, że odniesiony sukces nie powoduje stagnacji, a pcha do muzycznych poszukiwań. Jeśli lubisz odkrywać nowe, kup płytę. 
 
PiotRAS
 
 
Spis utworów: 
 
01. Graj W To (Feat. Tomson, GrubSon & Dj Romi)
02. Łap Oddech
03. Do Wiadomości
04. Mój Głos
05. Biba Nielada
06. Ciemne Szkła (Feat. LiLu)
07. Tempe Jany
08. Ile Warte Jest Życie
09. Nic Do Stracenia
10. W Jedności Siła
11. Kolejny Krok
12. Be With Me Tonite
13. Wstaję Rano (Feat. Junior Stress)
14. Gangsta
15. Stop! (Feat. Promoe)
16. Spadają W Ogień

Skomentuj recenzję

KONCERTY

FORUM

Czytacie artykuły?

20.10.2017 | 13:19 przez orrmitrox

Brak danych dłużnika - windykacja

20.10.2017 | 13:15 przez orrmitrox

Samochod dla kobiety

20.10.2017 | 13:12 przez orrmitrox

Siłownie zewnętrzne, korzystacie?

20.10.2017 | 13:08 przez orrmitrox

Co robicie w weekendy

20.10.2017 | 12:52 przez zenekm1

Zabiegi z gatunku medycyny estetycznej

20.10.2017 | 12:50 przez mierrnas

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki