RECENZJA

DUB OUT OF POLAND

Sampler Part 1

Rodzima scena dubowa chyba jako jedyna oparła się jak dotąd kryzysowi, zżerającemu od pewnego czasu nasz rynek muzyczny.
 
Muzyka takich grup, jak Zion Train czy Dub Syndicate praktycznie nie jest grana w polskich rozgłośniach radiowych, także prasa muzyczna odnosi się do ich dokonań z pewnym dystansem. A tymczasem mimo braku medialnego wsparcia i możnych sponsorów, trasy koncertowe wymienionych zespołów były hitami w naszym kraju. Regularne wizyty w Polsce artystów z tego kręgu, a także organiczna praca rodzimych popularyzatorów tej muzyki (z nieustraszonym DJ Bass Reproduktorem Xiędzem Makenem i jego Joint Venture Sound System na czele) sprawiły, że narodziła się nam całkiem imponująca scena twórców cyfrowego dubu. Jej klasę i potencjał potwierdza wydana właśnie przez nową wytwórnię Home Appliance składanka "Dub Out of Poland, Sampler Part 1". Pomysł przekrojowego wydawnictwa z nagraniami reprezentantów dubowego podziemia powstał w głowie Dub Majora Yamy - na co dzień członka bodaj najbardziej znanej polskiej formacji z tego kręgu, Wszystkich Wschodów Słońca. W opracowaniu projektu pomogli mu także Mario Dziurex i Maken, zaś rezultat ich pracy jest ze wszech miar imponujący. Okazało się, że w domach muzyków przy pomocy prostego sprzętu komputerowego powstają kompozycje nie ustępujące w niczym zachodnim produkcjom tego nurtu. Czternaście zgromadzonych na płycie "kawałków" prezentuje wszelkie odmiany tej muzyki - od dubu inspirowanego klasycznym reggae (Bakshish Meets Mario Dziurex, Flying Blades Meets Joint Venture Sound System), przez łączenie cyfrowej pulsacji z elementami muzyki etnicznej (Wszystkie Wschody Słońca), po mariaż z muzyką klubową (Kawa, Wieloryb, Jungleman). Co ważne, twórczość wszystkich wykonawców utrzymana jest na wyjątkowo wysokim poziomie i trudno znaleźć słaby punkt albumu. Pomijając wysoką jakość utworów z "Dub Out of Poland, Sampler Part 1", cieszy fakt, że z dala od świata wielkiego showbiznesu powstają, dźwięki łączące w sobie energię i szczerość przekazu z profesjonalizmem oraz nowatorskim brzmieniem. Dlatego uważam premierę tego dzieła za jedno z ważniejszych muzycznych wydarzeń 2001 roku w Polsce.
 
- ONET.PL -

Skomentuj recenzję

KONCERTY

FORUM

Reklama dla firmy

17.10.2017 | 11:51 przez FrankieeFran

Drewnotar Zakład Przerobu Drewna

17.10.2017 | 09:00 przez Krzysztof123

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki