RECENZJA

BLACK UHURU

Showcase

Druga długo grająca płyta w dorobku legendarnych, Czarnych bojowników o wolność (Black Uhuru) to kolejne epokowe dzieło, które wyszło z pod ręki Robiego Shakespeare'a i Sly Dunbar'a, a które to miało stać się jedną z najbardziej cenionych płyt kręgu roots reggae i dać Black Uhuru miejsce obok takich legend jak Bob Marley czy Peter Tosh.

 
"Showcase" (gablotka) - bo taki tytuł nosi ta płyta - to dzieło niezwykłe i przełomowe, wydane za sprawą aż trzech dużych wytwórni płytowych. Znajdujące się na płycie utwory składają się z wersji właściwej (słowa plus muzyka) oraz zamieszczonej zawsze na końcu wersji dubowej, to sprawia, że kawałki są odpowiednio wydłużone, a co za tym idzie zmniejsza się ilość piosenek zamieszczonych na albumie.
 
Pod względem merytorycznym właściwie nie da się ocenić wartości tej płyty. To po prostu jedna wielka harmonijna rozbujana jamajskim rytmem całość. Płyta aż pęka od hitów takich jak początkowy "Shine Eye Gal" wspaniale bujający swym stonowanym i przyjemnie brzmiącym rytmem, czy też kolejny po "Shine eye.." "Leavin To Zion" ze świetną partią wokalną Michael'a Rose'a, który wraz z linią melodyczną wręcz hipnotyzuje słuchaczy i zaprasza do radosnego tańca. Następnie przychodzi kolej na już nie tak rozsławiony, ale wciąż świetnie brzmiący "General Penitentiary" z charakterystycznie zaznaczoną linią basu. Choć utwór ten nie tak już melodyjny skupia się raczej na rytmie to nadal niesamowicie wkomponowuje się w całość krążka.
 
Kolejnym bezsprzecznym hitem i kto wie może najbardziej charakterystycznym dla Black Uhuru utworem jest "Gues Who's come to dinner". Świetna, bujająca nuta plus wspaniały wokal zarówno Rose'a jak i Pumy Jones, jednym słowem idealnie brzmiące roots reggae rodem ze słonecznej jamajki.
 
Choć do najbardziej znanych kawałków "Abortion" już nie należy to warto o nim wspomnieć chociażby ze względu na melodyjną gitarę, która wręcz pozwala się rozpłynąć i zjednoczyć z wylewającym się z głośników dźwiękiem. Wersja dubowa tego kawałka to moim skromnym zdaniem najlepszy dub na tej płycie. Stonowane bębny opasane lekkimi nutkami gitary elektrycznej i od czasu do czasu upstrzone paroma klawiszowymi wstawkami, kiedy się słucha takich utworów nie ma najmniejszej wątpliwości, że Black Uhuru to mistrzowie w swojej klasie. Prostota przekazu połączona z niebanalnymi dźwiękami to gwarantowany sukces, czego dowodem jest ta płyta. Jednak do końca podróży pozostają jeszcze dwa utwory - najdłuższy na płycie (trwający ponad 8 minut!) "Natural reggae Beat" obdarzony tanecznym rytmem i schludnie brzmiącym basem, oraz "Plastic Smile", zachwycający ponownie melodyką i wokalem. Świetnie wibrujący refren jest odpowiednim akcentem na zakończenie tej niesamowitej podróży po Jamajce w poszukiwaniu muzycznego uniesienia i zwykłego odprężenia dla nadwątlonych nerwów. Choć płyta ma już wiele lat to chyba jak prawie cały dorobek Black Uhuru jest nieśmiertelna, podobnie jak nieśmiertelna jest idea wolności ożywiana w naszych sercach raz po raz przez dźwięki roots reggae z najwyższej półki.
 
Ketzer
 
Spis utworów:
 
1.Shine Eye Gal
2. Leaving to Zion
3. General Penitentiary
4. Gues who's come to dinner
5. Abortion
6. Natural Reggae Beat
7. Plastic Smile
 

Skomentuj recenzję

KONCERTY

FORUM

Reklama dla firmy

17.10.2017 | 11:51 przez FrankieeFran

Drewnotar Zakład Przerobu Drewna

17.10.2017 | 09:00 przez Krzysztof123

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki