RECENZJA

ASWAD

"25 LIVE: 25TH ANNIVERSARY"

Grupa Aswad, na której - po latach serwowania popowej "kaszany" - ortodoksi tego gatunku zdążyli powiesić już ostatnie psy, płytą "25 Live: 25th Anniversary" daje wreszcie popalić w stylu roots. Opamiętanie jamajskich emigrantów rzuconych na Wyspy Brytyjskie przyszło w porę, bo ani się obejrzeliśmy, a słynnej formacji stuknęło ćwierćwiecze muzykowania.
 
Zapewne tak jak inni miłośnicy tego typu klimatów, szczególnym sentymentem cenię pierwsze sześć, siedem krążków Aswad. Zespół rozpoczął w połowie lat 70. w konwencji roots reggae, z czasem jednak piątka rastamanów rozmyła swoje przesłanie w popowej papce, która bardziej nadawała się na dyskotekowe parkiety, niż do sound systemów. Nim jednak do tego doszło, w 1983 roku kapela opublikowała wspaniały album "Live And Direct", który do dziś uważany jest za jeden z najlepszych materiałów reggae w kategorii: "na żywo". Dwa "kawałki" z tamtego okresu pojawiły się na najnowszej "koncertówce" Aswad. "25 Live: 25th Anniversary" to prawdziwa niespodzianka dla fanów bandu. Po raczej chybionym - zarówno pod względem artystycznym, jak i komercyjnym - flircie z dyskotekowymi rytmami, którego kulminacją był przebój i longplay "Shine", ni stąd, ni zowąd Tony "Gad" Robinson i Angus "Drummie Zeb" Gaye popisali się dziełem "Roots Revival" (1999 rok). Jego gorące przyjęcie przez fanów oraz krytyków skłoniło dwóch członków oryginalnego składu grupy do pójścia za ciosem. Po dokooptowaniu Steve'a Scotta, Simona Kinga i znakomitego klawiszowca Victora Crossa, który uczestniczył w projekcie Trebunie-Tutki & The Twinkle Brothers, weterani dali parę występów, których najlepsze fragmenty wypełniły "25 Live: 25th Anniversary". W ten sposób znów możemy posłuchać soczystego, a w pewnym stopniu nieco surowego brzmienia reggae w wydaniu roots. Oprócz świeżych utworów pojawiają się również "klasyki" w rodzaju "Roots Rockin'", "Drum And Bass Line" czy miksu "Three Babylon/It's Not Our Wish/His Majesty Is Coming", a także marleyowski tekst "Thank You Lord" w adaptacji muzyków osiadłych w Londynie. - ONET.PL -

Skomentuj recenzję

KONCERTY

FORUM

Reklama dla firmy

17.10.2017 | 11:51 przez FrankieeFran

Drewnotar Zakład Przerobu Drewna

17.10.2017 | 09:00 przez Krzysztof123

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki