RECENZJA

ARES & THE TRIBE

Great return

Gdybym miał oceniać płytę "Great return" przez pryzmat pierwszych taktów, powiedziałbym, że to najlepsze reggae jakie ostatnio słyszałem w tym kraju. Takiego roots jak w "Jah Jah come" i "Marcus say" dawno żaden zespół nam nie zaprezentował. Niestety wraz z trzecim numerem nastąpił zwrot o 180 stopni i powiało śródziemnomorskim folklorem.
 
"Wstawaj", "Kochaj się z każdą dziewczyną", "Każdy ma swoją gwiazdę" i "Nie płacz" - to utwory, które spodobają się miłośnikom greckich melodii, których Ares - wokalista grupy jest przecież mistrzem. Nie mnie zatem oceniać przekaz i muzykę tych piosenek. Wróćmy więc do tego, co jest głównym motywem rytmicznym płyty, czyli do reggae. Jak już wspomniałem, w tej materii Ares & The Tribe mogą być wzorem. "Jah Jah Come" brzmi tak, jakby nagrali go rdzenni Jamajczycy. "Don't cry Dub" to wręcz klasyczna dubowa produkcja, której nie powstydziliby się najwięksi brytyjscy producenci dubu. Delaye, loopy, pogłosy są tam gdzie być powinny. To naprawdę rasowy mix. Podobnie "Come on Israel Dub". Głos Aresa śpiewającego po angielsku brzmi świetnie. Całość uzupełnia fantastyczna sekcja dęta, której "greckie" brzmienie absolutnie nie przeszkadza. Fantastycznie pulsuje też "Red Crazy Summer" - spokojny numer śpiewany po polsku i po angielsku. I to właśnie w tym drugim języku Ares odnajduje się znakomicie. Nie wiedzieć czemu, w polskich tekstach umyka gdzieś lekkość śpiewu. Na dokładkę, niestety niestrawną, zespół zaserwował nam taneczną wersję "Kochaj", którą należałoby brutalnie wydrapać z płyty.
 
"Great return" to krążek pełen sprzeczności i  kontrowersyjnych, czy raczej, nie zrozumiałych dla wielu fragmentów. Nie ulega jednak wątpliwości, że dla przepięknych dubów i melodii reggae w mistrzowskim wykonaniu trzeba go mieć!
 
PiotRAS
 
UTWORY:
1. Jah Jah Come 
2. Marcus say 
3. Wstawaj / Wake Up feat. Gojda 
4. Kochaj się z każdą dziewczyną/ Make love with every woman feat. Dj Deck's & VitoWS 
5. Kalimba's rain 
6. Judgement Day feat. Mr Frenchman &Tamara 
7. Każdy ma swoją gwiazdę / Everyone have a star 
8. Come on Israel Dub 
9. Nie płacz / Don't Cry feat. Laysa 
10. Don't cry Dub + extra bonus 
11. Red Crazy Summer 
12. Dancefloor "Kochaj" by Matt Kowalsky

Skomentuj recenzję

KONCERTY

FORUM

okna jakiej firmy?

22.08.2017 | 11:20 przez franek2017

Dready a łysienie

22.08.2017 | 10:57 przez jacekpl

Co to za zespół?

22.08.2017 | 10:54 przez jacekpl

Szwajcarski scyzoryk dla mężczyzny

22.08.2017 | 10:53 przez jacekpl

Rower do miasta

22.08.2017 | 10:12 przez juliann25

Szkolenie stylizacji paznokci

22.08.2017 | 09:06 przez mikraso

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki