RECENZJA

AFRICAN DOPE SOUNDSYSTEM

African Dope Soundsystem

Długo jeszcze polski dancehall i ragga nie bedą brzmieć tak przekonująco jak to co prezentuje nam African Dope Soundsystem. Płyta o której słów kilka zamierzam tu napisać uznana została za najważniejsze wydarzenie fonograficzne ostatniej dekady w Afryce. Mówienie więc o tym krążku jako o pewnym wzorcu, wartym naśladowania, na pewno nie jest nadużyciem.
 
Na CD "African Dope Soundsystem" słyszymy czołowych artystów ze slumsów Gugulethu i Mitchell's Plain którzy wespół z brytyjskim producentem Juanem Thymesem, Dj-em Dope i afrykańskim gitarzystą i kompozytorem Timem Parrem stworzyli dzieło niebanalne, wielostylistyczne i wielokulturowe. 18 utworów zawartych na składance to wybór najlepszych (z 55-ciu) kawałków jakie powstały w ramach projektu dubowego - w którym reggae'owcy, dancehall'owcy i MC's mieli użyczyć swoich wokali do gotowych już produkcji muzycznych. Efekt był na tyle  ciekawy, że postanowiono wydać podsumowującą to przedsięwzięcie  płytę. Tej zaś słucha się świetnie w domu, samochodzie i na imprezie. Niezależnie od upodobań, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jest pulsujące reggae nasączone rastafarianizmem ("Big Trouble"), trochę hiphopu w którym doszukać można się nawiązań do Marleya ("Stand up") a także raggowy numer wychwalający Haile Sellasje ("King Sellasje").  Składanka bogata jest też w ciekawe wokale, mistrzów ragga. Głosowo udzielają się m.in. The Chronic Clan - trzyosobowy team wokalny z Gugulethu, Red Lion z African Dope, Black Dillinger oraz JJ - osiemnastolatek zafascynowany dancehallem którego umiejętności możemy poznać w numerze "Push Up" i "Girl Sugar Plum". 
 
Raggamuffin wielu osobom kojarzący się z ciężkim brzmieniem i agresywnym wokalem, oraz Dancehall  nazywany jamajskim disco z tekstami o niczym... tu niejednego zaskoczy. Muzyka ADS nie tylko wpada w ucho ale i ładnie brzmi. Teksty zaś są przemyślane (czasem mocno uduchowione) i niosą ważny społeczny przekaz (choć raczej zrozumiały tylko dla tych, dla których domem jest Afryka). Nie zmienia to jednak faktu, że przy tej płycie można się na prawdę nieźle bawić. Można też szukać w niej inspiracji, tworząc nadwiślańskie ragga, któremu wciąż jeszcze czegoś brakuje...
 
PiotRAS 

Skomentuj recenzję

KONCERTY

FORUM

Czytacie artykuły?

20.10.2017 | 13:19 przez orrmitrox

Brak danych dłużnika - windykacja

20.10.2017 | 13:15 przez orrmitrox

Samochod dla kobiety

20.10.2017 | 13:12 przez orrmitrox

Siłownie zewnętrzne, korzystacie?

20.10.2017 | 13:08 przez orrmitrox

Co robicie w weekendy

20.10.2017 | 12:52 przez zenekm1

Zabiegi z gatunku medycyny estetycznej

20.10.2017 | 12:50 przez mierrnas

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki