RECENZJA

MALEO REGGAE ROCKERS

Addis Abeba

Nie zawsze jest tak, że muzyka prezentowana przez daną grupę, od razu staje się kultowa, jest rozpoznawana przez wszystkich i wpływa na popularność swoich twórców. Czasem, nim zespół dojdzie do odpowiedniego poziomu, musi upłynąć sporo czasu. Tak właśnie było z Maleo Reggae Rockers. Zanim ich muzyka nabrała odpowiedniej barwy, energii i swego rodzaju niepowtarzalności, minęło ładnych parę lat. Najnowszy album ekipy Malejonka - "Addis Abeba", rzeczywiście jest "nowym kwiatem" (z amharskiego "Addis Abeba" oznacza "nowy kwiat") na rodzimej scenie reggae.
 
Ogromna energia, pozytywne teksty i mnogość form muzycznych, błyszczących na płycie, pozwala stwierdzić, że Maleo przez ostatnie kilka lat nie próżnował. Pozwolił by jego muzyka dojrzała, zaś teksty zyskały na znaczeniu. Warto również wspomnieć o współpracy z ekipą East West Rockers, wraz z którą stworzył, nieco komercyjny song, "Reggae radio", za to idealnie nadający się na singiel promujący płytę. Dzięki jego prostej linii melodycznej i niezbyt skomplikowanemu tekstowi trafił do szerokiej rzeszy słuchaczy, i to nie tylko tych, którzy kochają reggae. Kolejna rzecz o której warto wspomnieć, to ogromna poprawa warunków wokalnych Maleo. Jego głos idealnie współgra ze ścianą dźwięku, zaś słowa są zrozumiałe dla każdego, co jest niezwykle ważne przy muzyce która za pierwszy cel stawia sobie przekazanie zawartych w niej idei, w najprzystępniejszy sposób. Przy okazji odsłuchu "Addis Abeby" nie mamy z tym problemu. Począwszy od pierwszego "Droga Wojownika" poprzez "Serca Nie Oszukasz" aż do ostatniego "Pytanie", wyłączając jeden utwór po za nawias, kawałki brzmią świetnie, poruszając takie zagadnienia jak walka z otaczającym nas złem, czy też z samym sobą, by nie dać się pochłonąć przez ten świat.
 
Oczywiście każdy ma prawo do błędów, i również Maleo je popełnia. W utworze "Od Nova" przeraża linią melodyczną, która brzmi niczym tani Polski pop, i na nic nie zdaje się rockowa solówka, która jakby starała się zatrzeć niemiłe wrażenie. Niestety nieskutecznie. Numer okazuje się kompletną klapą. Po za tym jednak brak tutaj lichych momentów, choć niektórzy być może uznają za błąd posługiwanie się gdzieniegdzie autotune'm, czy nieco bardziej wyluzowany tekst w "Salut Dla Was", to wydaje mi się, że każdy ma prawo do odrobiny szaleństwa, nawet Maleo. 
 
Reasumując "Addis Abeba" to najlepsze dokonanie Maleo Reggae Rockers. Płyta brzmi świetnie, tryskająca z niej energia zaraża, zaś teksty pozwalają przemyśleć kilka naprawdę ważnych spraw. Oczywiście nie brak na niej błędów, ale te, w zestawieniu z resztą płyty, giną i można je zaakceptować.
 
Ketzer
 
 
Tracklista:
 
Droga Wojownika
Każda Minuta
Alibi
Serca nie oszukasz
Czekamy
Dzikie serce
Reggae Radio
Put You Guns Down
Od Nova
See Mount Zion
Salut Dla Was
Pytanie (bonus track)

Skomentuj recenzję

KONCERTY

FORUM

Co robicie w weekendy

20.10.2017 | 08:53 przez Jogin

JESTEŚ NOWY? Tu się przywitaj!

19.10.2017 | 20:03 przez ericos

Wakacje w Polsce czy zagranicą?

19.10.2017 | 20:02 przez ericos

Witam

19.10.2017 | 20:01 przez ericos

Szukam zespołu

19.10.2017 | 19:43 przez Moggi

Idea kredytu hipotecznego i rat

19.10.2017 | 19:42 przez Moggi

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki