ARTYSTA

BAKSHISH

Zespół powstał wiosną 1982r. w Kluczborku, na bazie kilku lokalnych zespołów. Muzyczne poszukiwania rozpoczęte od ska i rock-steady po kilku miesiącach przyjęły formę reggae. W 1992r. zespół zrealizował w studiu Złota Skała swoją pierwszą płytę “ONE LOVE”, na której znalazło się wiele przebojów jak: “Czas”, “Samotność”, czy “Good Life”. Dzięki tej płycie zespół umocnił swoją pozycję na rynku muzycznym, stając się jednocześnie jednym z najpopularniejszych polskich zespołów reggae. W 1994r. ukazuje się kolejna płyta zespołu “EYE”, która zaskakuje brzmieniowo, stylistycznie i tekstowo (połowa utworów jest polskojęzyczna, najpopularniejsze z nich to “Słuchaj mnie” i “Dyskryminacja” – piosenka skomponowana w trzech językach: polskim, hebrajskim oraz w jednym z dialektów afrykańskich). Rok 2000 to nagranie płyty B3 w studio Radia Opole. Przygotowywane przez kilka lat piosenki zaskakują przebogatą aranżacją, a z pomocą elektroniki studyjnej uzyskują nową jakość. Melodyjność poszczególnych piosenek i łatwość w mieszaniu wielu muzycznych gatunków znakomicie współgra z odważną wizją producencką Jarexa. Płyta "B 3" tkwiąca korzeniami w muzyce reggae pokazuje, że BAKSHISH wyznacza w tej muzyce nowe obszary. Dzięki temu śmiało możemy uznać "B 3" za jedną z najciekawszych propozycji w polskiej muzyce. Premiera płyty odbyła się 21 listopada 2000 roku nakładem firmy "W moich oczach" i w dystrybucji Firmy Pomaton EMI. Album zawiera wszystko to, co się nagromadziło w muzykach przez kilka lat spotykania się z fanami na koncertach. Dlatego żartobliwe twierdzą, że testowali ten materiał na swych licznych wielbicielach. Gościnna atmosfera studia nagraniowego w Polskim Radio Opole dała możliwość bezstresowej pracy produkcyjnej. Rozciągnięte w czasie sesje umożliwiły korektę błędów i dopieszczenie nagrań. Członkowie BAKSHISH po nagraniu "B 3" powiedzieli: "Wierzymy, że efekt naszej pracy Was usatysfakcjonuje. Bądźcie wolni, również dzięki naszej muzyce". Ale wróćmy do 1996 roku, kiedy to zespół zmniejszył swą aktywność. Poważna choroba Jarexa nie pozwalała na pracę na najwyższych obrotach. Siły wokaliście i całemu zespołowi dodawała pomoc ze stron przyjaciół ze sceny. Operacja przeszczepu nerki zakończyła się sukcesem i otworzyła na nowo drogę zespołowi. Muzycy zespołu BAKSHISH są niezwykle aktywnymi artystami, zaangażowanymi także w inne projekty. Wokalista Jarek Kowalczyk jest DJ-em Sound Systemów. W 1996r. ukazał się jego solowy projekt TABU DUBY – “Pro-Jah-Acts”. Jest to niezwykły na naszej scenie eksperyment podążający techno-reggaeowym szlakiem przetartym przez Zion-Train.

Skomentuj artystę

KONCERTY

FORUM

Wakacje w Polsce czy zagranicą?

18.10.2017 | 14:00 przez matek28

Bob Marley

18.10.2017 | 13:17 przez kamkor80

Dready w szkole

18.10.2017 | 13:16 przez kamkor80

Ciasta, ciastka i desery

18.10.2017 | 13:07 przez kamkor80

Puli czy pies z dreadami

18.10.2017 | 11:53 przez Z Korczówki

Several materials associated with Pandora Necklaces

18.10.2017 | 03:24 przez agisting

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki