ARTYSTA

3XR SOUNDSYSTEM

3XR Sound System czyli 3 razy R - Rap, Reggae, Ragga. 3xR To również 3 osoby MC Grzelo, Manana, i Radi, którzy nawijają, śpiewają (tenorem, sopranem, basem!!!??? ;-) oraz piszą własne teksty in a pozitiv stajli. Za datę powstania grupy można uznać grudzień 2003, jednak zanim w pełni się tak ukształtował, Grzelo z Mananą pół roku wcześniej ponagrywali parę kawałków w nurcie hip-hop/rap, a Radi i Grzelo na podobnym gruncie zaczęli działać pod hasłem WA-KU Selekta. Jak widać ogniwem łączącym stał się Grzelo, zajmujący się (jako jedyny w zespole) układaniem podkładów muzycznych. Prócz własnej muzyki, wykorzystywane są ogólnodostępne jamajskie riddimy, wkraczające na płaszczyznę dancehall-ową, dub-ową i raggamuffin-ową. Aby dojść do tej stylistyki każdy z nich przeszedł dość ciekawą drogę. Grzelo, przyznaje się do fascynacji rapem ( nagrywał indywidualnie w studio swoje utwory), natomiast długo siedział w HardCore'owej muzie, szukał płynnych połączeń z innymi gatunkami muzycznymi, grając z przyjaciółmi w amatorskim zespole. Manana, zanim przekonała się do raggowego brzmienia, zainspirowała się etnicznymi brzmieniami, głównie afrykańskimi, skąd wynikło zainteresowanie amerykańskim hip-hopem i francuskim rapem. Radi: Zacząłem  granie muzy dawno temu. Była to gitara basowa (przez 2 lata). Później złapałem mikrofon i przez 5 lat byłem wokalistą w kapeli death metalowej. Po tym jakże burzliwym okresie mojego żywota nastąpiłam 2-letnia przerwa. W tym czasie zacząłem fascynować się eksperymentowania dźwiękowymi z pogranicza ambient, industrialu , noise i psychodelic transu, co zaowocowało stworzeniem 2-osobowego projektu osadzonego w tego typu stylistykach. Zarejestrowaliśmy dwie płyty, które wydaliśmy własnym sumptem. Przy okazji utworzyliśmy też Art Distro promujące takie właśnie podziemne projekty. Grzela poznałem przez nasza wspólną znajomą , ale nie było wtedy jeszcze koncepcji wspólnego grania. Dopiero trzy lata później spotkaliśmy się na imprezie i tam od słowa do słowa .... :)! Stwierdziłem, że spróbować nie zaszkodzi, choć było to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. Pod czujnym okiem Grzela uczyłem się sztuki nawijki aż w końcu czułem się na tyle pewien, żeby napisać coś swojego. Zaczęliśmy działać jako WA-KU Selekta. Nagrali w konwencji komputerowo-domowej demo, prezentując swój  różnorodny styl. Koncerty dzielą na te bardziej hip-hopowe z możliwością wyjścia z pełnym repertuarem zraz te typowo jamajskie przeobrażające się w otwarte imprezy, gdzie na zmianę zespół zamienia się w selektorów zapodających zza konsoli. Można ich zobaczyć i usłyszeć na cyklicznej jamajskiej imprezie w warszawskim klubie INDEKS, gdzie zaczynali ze znanym Tisztelet Sound System & JSM Roots Kontrolla, występując z nimi jako mc's  w Jadłodajni filozoficznej i w Punkcie.

Skomentuj artystę

KONCERTY

FORUM

Wakacje w Polsce czy zagranicą?

18.10.2017 | 14:00 przez matek28

Bob Marley

18.10.2017 | 13:17 przez kamkor80

Dready w szkole

18.10.2017 | 13:16 przez kamkor80

Ciasta, ciastka i desery

18.10.2017 | 13:07 przez kamkor80

Puli czy pies z dreadami

18.10.2017 | 11:53 przez Z Korczówki

Several materials associated with Pandora Necklaces

18.10.2017 | 03:24 przez agisting

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki