ARTYSTA

SYJON

Jest rok 1986. W Jarocinie powołany do życia zostaje zespół SYJON. Będą grać reggae – muzykę, którą 3 lata wcześniej wprowadzili na festiwalowe sceny m.in. IZRAEL, BAKSZYSZ i GEDEON JERUBBAAL. 
 
Pierwszy raz usłyszałem ich na żywo podczas koncertu w Jarocińskim Ośrodku Kultury w 1989 roku. Kilka miesięcy wcześniej grupa odniosła sukces na Festiwalu Muzyków Rockowych, gdzie dostała się na tzw. Dużą Scenę. Tam zagrała m.in. utwór „Maraton”, który znalazł się na winylowej składance JAROCIN 88. Uzbrojony w znajomość tej piosenki udałem się więc na koncert, który odmienił moje muzyczne pasje na kolejne 25 lat. Puls muzyki reggae i bogate aranżacje nie mogły pozostawić słuchacza obojętnym. Rozbudowana sekcja dęta, obowiązkowe congi, delikatny flet i niezły wokal tworzyły spójną muzyczną całość. Chwytliwe melodie i refreny wpadały w ucho, więc wracając z koncertu śpiewałem pod nosem dopiero co poznane utwory. Nawet po latach brzmią one całkiem dobrze i z wielką przyjemnością, także dziś, powracam do nagrań z tamtego okresu. Śmiem nawet twierdzić, że gdyby SYJON działał w Warszawie, lub wydał swój materiał w formie ogólnodostępnej płyty, mógłby dziś należeć do czołówki zespołów reggae tamtego okresu. Niestety, jedna kaseta demo i sporadyczne tylko koncerty na większych imprezach utrudniły wybicie się poza lokalny rynek. Tu jednak SYJON miał duże i wierne grono miłośników. Każdy z ich występów przyciągał tłumy. Komu było mało, mógł także posłuchać grupy podczas porannych weekendowych prób w JOK-u. Sam jako 14 letni chłopak wstawałem wcześnie rano, by móc w nich uczestniczyć i przyglądać się pracy twórczej „dorosłych” wtedy kolegów. W czasach braku dostępu do nowych nagrań i ograniczonej ilości płyt oferowanych w sklepach, takie bliskie obcowanie z ulubioną muzyką było wyjątkowym przeżyciem. Szkoda, że te czasy minęły bezpowrotnie. Dzięki Syjonowi pozostały jednak wspomnienia.
 
Syjon tworzyli: Andrzej Tomczak (git.), Sławomir Rybarczyk (bas), Radosław Piątka (perk.), Jacek Makarewicz (git.), Arkadiusz Leonhard (wok., saksofon), Agnieszka Pilarczyk (saksofon), Sebastian Ślusarczyk (trąbka), Grzegorz Stachura (instr. klaw.). W zespole grywali też Sebastian Wasilewski (perk.), Zbigniew Stachura (instr. perk.) i Zbigniew Mikołajczyk (instr. perk.). 
 
Zespół zagrał między innymi na „Reggae nad Wartą" w Gorzowie Wlkp. (1987 r.) oraz trzy razy w ówczesnym Związku Radzieckim (m.in. w Dniepropietrowsku). Jedyny wydany oficjalnie materiał to taśma demo z 1991 roku, która zawierała 10 kompozycji – 8 własnych oraz cover Boba Marleya „Zimbabwe" i „Kalashnikov" z repertuaru Alpha Blondy. Niestety zabrakło nagranego, na jednej z wcześniejszych sesji, utworu „Moje miasto”, który przez wielu uważany jest za najciekawszą kompozycję grupy. 
Syjon zakończył działalność wkrótce po wydaniu kasety. Powodów było wiele. Jedni muzycy musieli odbyć obowiązkową wtedy służbę wojskową, inni rozpoczynali studia, jeszcze inni zakładali rodziny. 
 
Jedyna jak dotąd reaktywacja Syjonu miała miejsce podczas PRL Festiwalu w Jarocinie w 2005 roku. Ze starego składu zagrały 4 osoby. Resztę formacji stanowili muzycy innej jarocińskiej grupy reggae – Za Zu Zi. To w niej do dziś gra saksofonista Syjonu Arek Leonhard. W repertuarze Za Zu Zi znaleźć można też kilka numerów Syjonu – między innymi „Zielono w głowie”.
 
Piotr Owczarek
 
Foto: Gazeta Jarocińska
 

Skomentuj artystę

KONCERTY

FORUM

Wakacje w Polsce czy zagranicą?

18.10.2017 | 14:00 przez matek28

Bob Marley

18.10.2017 | 13:17 przez kamkor80

Dready w szkole

18.10.2017 | 13:16 przez kamkor80

Ciasta, ciastka i desery

18.10.2017 | 13:07 przez kamkor80

Puli czy pies z dreadami

18.10.2017 | 11:53 przez Z Korczówki

Several materials associated with Pandora Necklaces

18.10.2017 | 03:24 przez agisting

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki