ARTYSTA

TUMBAO

Początków Tumbao należy upatrywać w zespole Reggae Vibes. Tworzyli go: Zwierzak (bas), Woocheck (klawisze), Księżyc (git.) oraz Trąbal (perkusja). Wszyscy mieli za sobą działalność w różnych wrocławskich zespołach, m.in. Stage Of Unity, Black Hole czy Sandały Judasza. Wobec problemów z wokalistą zdecydowali się zaprosić na próbę Krzyśka Kużasa "Kurnata" (wrzesień 1999 r). Po kilku spotkaniach skład stopniowo się powiększał. Najpierw pojawiła się Sylwia Dinehin (voc.), chwilę później - Ania Kużas (trąbka). Odszedł dotychczasowy perkusista - Trąbal, a jego miejsce zastąpił Marek Sieroszewski (Siekierka). Kolejne próby przyniosły kolejne zmiany doprowadzając do utworzenia sekcji dętej w składzie - wspomniana wcześniej Ania (tr.), Radek Bąk (puzon), Marek Izdebski (sax). W okresie tym powstają m.in. "szkielety" utworów: Ani w nocy, Fly Like A Bird, It's About Time oraz No Food... 
Pierwszy koncert pod nazwą Tumbao odbył się 20.05.2000 r. we wrocławskim klubie Wagon. Publicznością tego koncertu byli przede wszystkim znajomi, ale znalazło się też kilkanaście osób, które przyciągnęło hasło - reggae - umieszczone na plakacie obok nazwy zespołu.
Następny występ miał miejsce 09.06.2000r. na pl. Wolności we Wrocławiu. Kolejny koncert odbył się we wrześniu 2000 r., w klubie Samo Życie (również we Wrocławiu). Tym razem klub okazał się stanowczo za mały... To co działo się w zespole na przełomie 2000/2001 r. można śmiało przyrównać do sezonowych transferów w lidze piłkarskiej. W listopadzie (2000 r.) zagrali wspólny koncert z zespołem Bakshish. Już podczas tego koncertu pozycję Woo (klawisze) chwilowo zajął Andrzej Markowski (Gienia). Woo, w ramach swojej edukacji musiał na rok wyjechać do Anglii. Dalej zespół kolejno opuszczali: Sylwia, Ania, Marek i Zwierzak. Ze zrozumiałych względów przestaliśmy chwilowo grać koncerty. Stopniowo pojawiali się nowi ludzie: Filu (ex Agafari) bas, Daniel Kraus (sax), Piotr Selwesiuk (tr.). Następne spotkanie z publicznością miało miejsce dopiero w lutym 2001. Tym razem w warszawskim klubie - Piekarnia. Koncert był jak najbardziej udany i od tego czasu sytuacja w zespole znacznie się polepszyła. W marcu 2001 r. wzięli udział w Przeglądzie Kapel organizowanym przez Art Management. Otrzymali tam nagrodę w postaci sesji nagraniowej w studio Scena FM oraz wyróżnienie dla wokalisty - Kurnata. Powoli zespołem zaczęły interesować się lokalne media. Dolnośląska Gazeta Wyborcza uznała Tumbao za najciekawsze wydarzenie muzyczne minionego roku, a TVP we Wrocławiu wyemitowała 15-to minutowy reportaż o zespole. Tumbao rozpoczęło wtedy poważną pracę nad materiałem na płytę a jednocześnie - coraz częściej byli zapraszani na różne koncerty m.in. Wiosna Reggae (kwiecień/Wrocław), suport przed zespołem Chumbawamba (maj/Wrocław), Regałowisko (sierpień/Bielawa). W między czasie rozstali się z trębaczem - Piotrkiem. Jego miejsce zajął Daniel Pomorski (wcześniej m.in. Habakuk). Dołączył też Marcin Unold (instrumenty perkusyjne), a z Anglii wrócił Woo. Po raz pierwszy w tym składzie pokazali się podczas festiwalu Nowa Era w Opolu (30.09.2001 r.) obok takich zespołów jak Jafia Namuel, Zgroza, Bakshish, Dub O Net czy Dub Syndicate. Kolejne próby, po koncercie w Opolu pozwoliły im doszlifować utwory. W październiku, po ustaleniu wszystkich szczegółów z wydawcą - Sławkiem Pakosem (W Moich Oczach) rozpoczęli nagrywanie płyty.  Po ukazaniu krążka zaczęli pojawiać się w wielu miastach w Polsce. Coraz częściej otrzymywali różne propozycje, jednak 28 marca 2001 r. stało się coś czego nikt się nie spodziewał, Filu (basista) zrezygnował z grania w Tumbao. Po licznych próbach i rozmowach z wieloma muzykami zaproszenie do współpracy wystosowano do Zwierzaka. W przeciągu lipca i sierpnia 2002 zagrali na takich imprezach jak: Reggae Nad Orlą (Kożmin Wlk.), Reggae Nad Nysą (Gubin), Slot Art Festival (Lubiąż), Reggae na Piaskach (Ostrów Wlk.), Pozytywna Energia (Szczyrk), Festiwal Działań Muzycznych (Bogatynia), Regałowisko (Bielawa), Ost-Rock-Reggae Festiwal (Ostróda).
 
wg www.tumbao.art.pl
 

Skomentuj artystę

KONCERTY

FORUM

Czytacie artykuły?

20.10.2017 | 13:19 przez orrmitrox

Brak danych dłużnika - windykacja

20.10.2017 | 13:15 przez orrmitrox

Samochod dla kobiety

20.10.2017 | 13:12 przez orrmitrox

Siłownie zewnętrzne, korzystacie?

20.10.2017 | 13:08 przez orrmitrox

Co robicie w weekendy

20.10.2017 | 12:52 przez zenekm1

Zabiegi z gatunku medycyny estetycznej

20.10.2017 | 12:50 przez mierrnas

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki