ARTYSTA

NATANAEL

NATANAEL powstał w 1991 w Częstochowie (chociaż początek aktywności grupy przypada już na koniec roku 1990, kiedy to w domowym zaciszu odbywały się pierwsze, akustyczne próby). Formacja założona przez Konrada (git, wokal) i Pawła (bas) Włodarzów uzupełniona przez Darka Literę (perkusja) funkcjonowała początkowo jako trio. Po pewnym czasie do zespołu zaczęli napływać kolejni muzycy. W większości byli to przedstawiciele częstochowskiej sceny reggae. W ten sposób przez skład NATANAELA przewinęło się kilkanaście osób (część z nich do dzisiaj jest aktywna muzycznie i odnosi mniej lub bardziej spektakularne sukcesy na rodzimej scenie muzyki niezależnej). Przez dłuższy czas związany z zespołem był także Piotr „Fi” Hutny (ówczesny członek legendarnej formacji częstochowskiej TAJ MAHALL), który zasilił brzmienie NATANAELA dźwiękami trąbki. Z zespołem współdziałali także muzycy ówczesnej grupy THC HABAKUK (Wojtek ‘Broda’ Turbiarz oraz Jacek Karolewski – późniejszy gitarzysta i wokalista będzińskiej TRANSFORMACJI). Pierwsze nagrania NATANAEL, zarejestrował jesienią 1991 w studenckim radiu "KLIKA" w Częstochowie na kasecie demo zatytułowanej ON..., kiedy to na jednym jam-session grupa spotkała się z zespołem THC HABAKUK. To własnie z tego okresu pochodzą takie nagrania jak „Kamień na kamieniu” czy „Nie daj się”.
 
W 1993 roku do sładu dołączył Bartek Wręczycki (instrumenty klawiszowe) Powiększenie składu oznaczało także zmianę formuły muzycznej oraz warstwy brzmieniowej. Po latach intensywnej działalności, w trakcie której muzycy dali kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce (jeden z nich, zagrany w Krakowie w 1993 roku na REGGAE CHRISTMAS doczekał się nawet edycji na „pół-oficjalnej” kasecie, zatytułowanej WESTCHNIENIE I DŹWIĘK), NATANAEL ostatecznie zawiesił działalność (problemy ze składem i miejscem odbywania prób) – jak się okazało – na dość długo.
 
Reaktywacja nastąpiła jesienią 1999 roku. Odrodzony i mocno zmieniony zespół, zmodyfikował także swe brzmienie. Rezygnacja z używanych wcześniej instrumentów klawiszowych (Bartek zasiadł za perkusją) i dołączenie drugiej gitary sprawiło, że ‘regularna muzyka’ NATANAELA została bardziej podbudowana brzmieniem rockowym. Od tego momentu sami muzycy definiują swoją twórczość jako rock-reggae. Ówczesny skład grupy to:  Konrad Włodarz - gitara, głos; Paweł Włodarz - bas; Kamil Ostrowski - gitara; Bartek Wręczycki – perkusja.
 
Zmianie uległ także przekaz słowny NATANAELA- wektor jego oddziaływania kieruje się teraz od subiektywnego JA, poszukującego siebie i odczuwających podobnie, do obiektywnego MY/WY. Chodzi o wydobycie, w procesie kreacji artystycznej, niewidzialnej, a jednak mocno odczuwalnej więzi między nadawcą słowa i komunikatu muzycznego , a jego odbiorcą, o duchowe połączenie w jednym dźwięku, jednym słowie i tej samej- niezmiennie pozytywnej – wibracji. Po wielu latach, na przełomie sierpnia i września 2000 roku NATANAEL zarejestrował materiał demo pt. WIR w częstochowskim studio RADIOAKTYWNI (płyta była rozprowadzana przez zespół na koncertach). Jest to projekt koncepcyjny skoncentrowany w dużej mierze na (co jest ewenementem na polskiej scenie reggae) filozoficznej teorii wiru artystycznego. Poszukiwania nowych rozwiązań zaowocowały w 2002 roku koncertową współpracą z Andrzejem „Harry” Łozowskim (instrumenty perkusyjne), znanym z projektów TAM TAM HARE i TAM TAM PROJECT. Na początku 2003 roku zespół opuszcza Bartek Wręczycki. Nowym perkusistą zostaje Michał Maciejowski, z którym NATANAEL podejmuje współpracę koncertową. W październiku 2003 skład grupy powiększa się o osobę Darka Herman (instrumenty klawiszowe). W tym czasie zespół intensywnie pracuje nad pierwszą oficjalną płytą. Długo zapowiadany album TO CO LUBIĘ, w całości nagrany i wyprodukowany w Home Studio (Kłobuck), pojawia się na rynku 30 wrzesnia 2004. Na początku 2005 roku zespół zostaje zaproszony przez Sławomira Pakosa i Piotra Banacha do wzięcia udziału w kompliacyjnym projekcie „Far Away from Jamica”, który w zamierzeniu ma stać się wizytówką polskiej sceny reggae w Europie. W lutym, ponownie w Home Studio, zostaje zarejestrowany premierowy utwór „Black Jack”. W nagraniach, po raz pierwszy NATANAELEM, wystąpiła Anna Ruttar, (absolwentka Wydziału Wokalistyki Jazzowej katowickiej Akademii Muzycznej) na co dzień związana z zespołami Vibra Lux i Cztery Pokoje Projekt.
 
Po wielu świetnie przyjętych koncertach NATANAEL w listopadzie 2005 roku rozpoczyna pracę nad druga płytą.  
 
Rok 2006 pisze nową historię. Po toruńskim festiwalu Afryka skład zespołu opuszcza gitarzysta i perkusista. Wydaje się, że dalsza działalność NATANAELA stoi pod dużym znakiem zapytania. Problemy okazują się tylko przejściowe. Ostatecznie podstawowy skład zostaje zredukowany do dwóch osób, a projekt przeniesiony na Górny Śląsk.
 
Obecny skład to: Konrad Włodarz - gitara, śpiew; Anna Ruttar – instrumenty klawiszowe, śpiew
 
Skompletowany zostaje również skład koncertowy, który stanowi sceniczną realizację studyjnej działalności grupy.
 
 źródło: www.natanael.com.pl

Skomentuj artystę

KONCERTY

FORUM

Czytacie artykuły?

20.10.2017 | 13:19 przez orrmitrox

Brak danych dłużnika - windykacja

20.10.2017 | 13:15 przez orrmitrox

Samochod dla kobiety

20.10.2017 | 13:12 przez orrmitrox

Siłownie zewnętrzne, korzystacie?

20.10.2017 | 13:08 przez orrmitrox

Co robicie w weekendy

20.10.2017 | 12:52 przez zenekm1

Zabiegi z gatunku medycyny estetycznej

20.10.2017 | 12:50 przez mierrnas

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki