ARTYSTA

MASALA

W roku 2002 Max Cegielski (Max), Rafał Kołaciński (Praczas), Tomek Szczeciński (Que Sabroso) i Maciek Szajkowski (Szaja) utworzyli „orientalny” kolektyw DJ’ski o nazwie Masala Soundsystem <Masala = mieszanka, mikstura>. Ich założeniem muzycznym była chęć zaprezentowania ludziom porywających, pełnych tanecznej energii dźwięków z różnych stron świata, właściwie nieobecnych w „szerokopasmowych” mediach. Założenie ideowe stanowiła chęć ukazania, że międzykulturowe różnice nie muszą być źródłem konfliktów – Mogą być podstawą fascynującego dialogu, takiego jaki w czasie imprez Masala Soundsystem odbywa się na płaszczyźnie muzyki i zabawy.
Pierwsze imprezy Masala Soundsystem okazały się prawdziwym przebojem, co tylko zmotywowało twórców kolektywu do dalszego rozwoju i rozszerzania składu. Stopniowo pojawiali się w nim nowi członkowie, stanowiący ścisłą czołówkę w swoich dziedzinach – muzycy specjalizujący się w grze na orientalnych instrumentach, MC’s nakręcający ludzi do zabawy, DJ’e / Turntabliści, orientalne tancerki czy VJ’e. Rosnąca zainteresowanie imprezami Masala Soundsystem sprawiło, że twórcy grupy coraz częściej myśleli o przygotowaniu i wydaniu w pełni autorskiego materiału.
W roku 2003 rozpoczęły się prace nad debiutancką długogrającą płytą Masali. Muzycznym przywódcą luźnego póki co składu zespołu został Praczas. Wspomagany konceptualnie przez pozostałych założycieli kolektywu a wokalno-instrumentalnie przez dotychczasowych muzycznych współpracowników i szereg znamienitych gości, skutecznie dowodził pracami nad albumem „Masala LP”, który wydany został nakładem Home Appliance / Rockers Publishing pod koniec 2004 roku. Płytę promowały teledyski do dwóch singlowych utworów „Od Tarnobrzegu po Bangladesz” (gość. Mista Pita, Duże Pe & DJ Spox) oraz „XXI wiek” (gość. Kapela ze Wsi Warszawa). Album okazał się strzałem w dziesiątkę. Błyskotliwe połączenie tradycyjnych orientalnych instrumentów i technik wokalnych z nowoczesną elektroniką i rytmami w klimacie elektro / d’n’b / dancehall / reggae / dub, przyprawione gościnnymi występami i aktualnym, społecznym przekazem, pozwoliło stworzyć unikalną jakość, którą doceniły rzesze słuchaczy. Eklektyczny charakter twórczości Masali sprawił przy tym, że muzyka zespołu wymknęła się istniejącym kategoriom, trafiając do szerokiego spektrum odbiorców.
W 2005 roku wzmocniona sukcesem debiutanckiej płyty i koncertową energią (patrz poniżej) Masala wydała kolejny album. Tym razem była to nieco krótsza forma – Instrumentalna EP zatytułowana „Across the Wilderness”, która zogniskowana była na spokojniejszym i bardziej refleksyjnym obliczu zespołu. Niesamowicie klimatyczne utwory rytmach dub / downtempo / trip hop, utrzymane przy tym w Masalowej stylistyce „nu orient”, zaowocowały wydawnictwem na światowym poziomie, docenionym nie tylko przez krajowych słuchaczy (liczne propozycje re-edycji płyty poza granicami Polski).
W roku 2006 pełną parą postępowały prace nad kolejnym, jeszcze nie zatytułowanym długogrającym albumem Masali. Wydarzenia mające miejsce na krajowej scenie politycznej i ich liczne społeczne echa sprawiły jednak, że „z potrzeby serca i z obywatelskiego obowiązku” zespół postanowił zabrać muzyczny głos w sprawach dużo bliższych kulturowo i geograficznie niż Indie, Irak czy Sudan. Tak w ciągu trzech miesięcy powstała najnowsza maxi EP Masali, przewrotnie zatytułowana „Obywatele IV Świata”, będąca swoistą refleksją na temat polskiego „tu i teraz”. Druga długogrająca płyta Masali, prace nad którą zespół przerwał w związku z maxi EP, ukaże się natomiast przed końcem 2007 roku.
 
Dyskografia:
“Praczas & Like Orient” (EP) - Home Appliance / Rockers Publishing, 2003
„Masala” (LP) - Home Appliance / Rockers Publishing, 2004
„Across the Wilderness” (EP) - Home Appliance / Rockers Publishing, 2005
“Obywatele IV Świata” (Maxi EP) - Open Sources / Antena Krzyku, 2007

Skomentuj artystę

KONCERTY

FORUM

Wakacje w Polsce czy zagranicą?

18.10.2017 | 14:00 przez matek28

Bob Marley

18.10.2017 | 13:17 przez kamkor80

Dready w szkole

18.10.2017 | 13:16 przez kamkor80

Ciasta, ciastka i desery

18.10.2017 | 13:07 przez kamkor80

Puli czy pies z dreadami

18.10.2017 | 11:53 przez Z Korczówki

Several materials associated with Pandora Necklaces

18.10.2017 | 03:24 przez agisting

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki