ARTYSTA

JAFIA NAMUEL

Jafia Namuel powstała w Pile w 1994 roku. Od początku swego istnienia muzycy postawili na korzenne reggae, przez kilka lat pracując nad oryginalnym brzmieniem, które zawdzięczają instrumentom i wzmacniaczom z lat siedemdziesiątych. Brzmienie zespołu i głos lidera grupy Dawida Portasza spowodowały, że Jafia zyskała miano najbardziej „jamajskiego” zespołu w Polsce i stała się objawieniem na rodzimej scenie reggae. Muzyka Jafii pozbawiona była naleciałości punkowych, czy rockowych, co było w latach 90-tych domeną wielu polskich zespołów grających reggae. Jafia Namuel grała klasyczne, jamajskie roots reggae, a Dawid Portasz używał nawet w swoich tekstach jamajskiego dialektu. Wszystko to sprawiało, że ludzie, którzy słyszeli muzykę Jafii po raz pierwszy, dziwili się, że jest to zespół z Polski...
 
W 1996 roku ukazała się debiutancka płyta „Roots & Culture”, która była przede wszystkim świadectwem fascynacji jamajskim roots-reggae. W recenzjach i opiniach krytyków powtarzały się opinie, że Jafia Namuel najbardziej spośród polskich grup zbliżyła się do jamajskiego brzmienia roots reggae lat 70-80. Płyta spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem fanów, a także - co było ważne w karierze zespołu - z bardzo dobrą oceną fachowców. Na debiutanckiej płycie znalazł się między innymi utwór „Pozytywne myślenie”, który na tyle spodobał się Jurkowi Owsiakowi, że ten wybrał go na ogólnopolski hymn Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Utwór ten został wydany w 1998 roku na singlu VOO VOO i JAFIA NAMUEL „Karnawał – Pozytywne Myślenie”. Był to singiel promocyjny WOSP, który był emitowany wielokrotnie w większości stacji radiowych w naszym kraju, dzięki czemu popularność Jafii Namuel bardzo szybko wykroczyła poza słuchaczy muzyki reggae. 
 
Jafia Namuel grała ogromną ilość koncertów, w latach 1998-2000, około 120 koncertów rocznie! Grupa koncertowała zarówno w Polsce jak i za granicą: Belgia, Holandia, Niemcy, Francja. 
 
W 1999 roku zespół nagrał kolejną płytę – „In Time”, która jednak nie została wtedy wydana. Światło dzienne ujrzał tylko singiel „Zapamiętaj chwilę”, który pokazał nieco inne oblicze zespołu. Płyta niestety w owym czasie nie ukazała się, a grupa zawiesiła swoją działalność. Wokalista Dawid Portasz wyjechał do Londynu, gdzie zajmował się działalnością muzyczną i producencką, prowadząc swoje własne studio.
 
Jafia Namuel powróciła w 2006 roku występując na Ostróda Reggae Festiwal. Okazało się, że publiczność przez te lata nie zapomniała o tym zespole a muzycy postanowili wrócić na dobre. 
 
W styczniu 2009 roku, po 10 latach oczekiwań w końcu ukazała się płyta „In Time”. Wydawcą płyty jest Offside Records. Płyta „In Time” to reggae, jakiego dotąd w Polsce nie było. Pół-akustyczne brzmienie płyty sprawiło, że muzykę z płyty „In Time” można określić jako retro-reggae, czy smooth reggae. Na płycie dominują spokojne, nastrojowe utwory, utrzymane w reggae’owym rytmie ale wzbogacone również o elementy bluesa czy soulu. Pół-akustyczne brzmienie płyty, świetny warsztat muzyków, brzmienie hammonda, charyzmatyczny głos Dawida Portasza, znakomita sekcja rytmiczna i gościnny udział jednego z najlepszych polskich saksofonistów - Mateusza Pospieszalskiego sprawiają, że „In Time” to doskonała płyta nie tylko dla miłośników reggae, ale także dla wszystkich wielbicieli nastrojowej i dojrzałej muzyki. Mimo tego, że płyta została nagrana 10 lat temu, brzmi bardzo oryginalnie a uniwersalny przekaz płyty nie stracił nic na swej aktualności. 
 
Na przełomie maja i czerwca 2008 Dawid Portasz dokonał rzeczy niezwykłej. Razem z Krystianem „K-Jah” Walczakiem i Mateuszem Pospieszalskim wyjechał na Jamajkę do legendarnego studia „Tuff Gong” Boba Marley’a. Tam został zarejestrowany materiał polskiego projektu Rastasize. Na płycie tej zagrała ścisła światowa czołówka muzyków reggae z najlepszą reggae-ową sekcją rytmiczną świata, duetem Sly & Robbie na czele. W ten sposób Dawid stał się pierwszym polskim wokalistą, który nagrał płytę na Jamajce i to w dodatku współpracując z muzykami i producentami płyt Boba Marleya, Shagy’ego, Ziggy Marleya i wielu wielu innych światowych gwiazd muzyki reggae i nie tylko.
 
Koncerty Jafii Namuel zawsze stoją na najwyższym poziomie. Grupa składa się z zawodowych muzyków i do każdego koncertu podchodzi z dbałością o każdy muzyczny detal. Tutaj każdy dźwięk jest przemyślany a koncert ma swoją ekspresję i energię. 
 
www.myspace.com/jafianamuel

Skomentuj artystę

KONCERTY

FORUM

Co robicie w weekendy

20.10.2017 | 08:53 przez Jogin

JESTEŚ NOWY? Tu się przywitaj!

19.10.2017 | 20:03 przez ericos

Wakacje w Polsce czy zagranicą?

19.10.2017 | 20:02 przez ericos

Witam

19.10.2017 | 20:01 przez ericos

Szukam zespołu

19.10.2017 | 19:43 przez Moggi

Idea kredytu hipotecznego i rat

19.10.2017 | 19:42 przez Moggi

WYWIADOWNIA

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Miłość to potężna siła

Rozmowa z Krystianem „K-Jah” Walczakiem – muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym, przygotowującym się do wydania płyty z własną muzyką, z gwiazdorskim składem muzyków reggae z całego świata.

Linki